Bir Tık Üretkenlik — Daily UI Design Challenge

Tasarıma yeni başlıyor veya tıkanmışlık hissediyor olabilirsiniz. Böyle bir dönemden geçerken karşıma çıkan ui design challenge’ı ve deneyimimi yazdım.

Yaklaşık 4 yıldır bir yazılım firmasında arayüz tasarlıyorum. Yani arayüz dediysem yönetici hariç ekibin 4 kişiden oluştuğunu ve diğerlerinin sadece kod yazdığını belirtirsek içerik yönetiminden kullanıcı isteklerine kadar bakıyorum aslında. İşe girerken bildiğim üzere olayımız okuma üzerine yardıracak olmamızdı. Tabi kendimi tekrar etmeye başlamam da çok uzun sürmedi. Her seferinde yeni bir şeyler öğrenip ekliyor veya değiştiriyorduk ama ortaya çıkardığımız şey değişmiyordu bir başka okuma platformu. Bu esnada motion graphic, sanal & artırılmış gerçeklik gibi küçük yan projelerle taze kan ihtiyacımı karşılıyordum.

Bir kaç ay önce Medium’da okuduğum Uğur Koçal’ın şu yazısı ile heyecana kapılıp bir tasarım meydan okumasında buldum kendimi. #DailyUI Design Challenge.

Daily UI Design 001 - Sign Up
Sign Up

Nedir bu Daily UI Design Challenge?

Süper bir şey. Dailyui.co ‘un mail sistemine kaydolduğunuzda size her gün bir tane arayüz tasarımı konusu gönderiyor. Örneğin: Sign Up, Checkout, Landing Page… Sizden bunu 1 gün içinde bitirip Twitter veye Dribbble üzerinden paylaşmanızı istiyor. Bu arada yapacağımız tasarımların cihaz ve platform seçiminde tamamen özgürüz.

Böylece boş zamanlarında birbirinden farklı bir çok tasarım inceleyip belki de projesine hiç dahil olmadığımız sayfaları tasarlamaya başlıyoruz. Bir gün profil giriş sayfası yaparken diğer gün kredi kartı ile ödeme ekranı yapıyordum. Tabi bazen oturup şimdi hangi ürünün detay sayfasını yapsam diye kara kara düşündüğüm de oluyordu. Bu benim için tabiri caiz ise süper bir tasarım bileme aracı oldu. Sonraki gün yeni bir görevin gelecek olması ise tehlike çanlarını çalıp beni daha da hızlı üretmeye teşvik ediyordu.

Daily UI Design

50. Günün Şafağı

Yaptığım her çalışmayı Twitter’dan flood olarak paylaşıyor, gün geçirmemeye dikkat ediyordum. Motive kaynağı olarak bir yerlerde paylaşmak cidden önemli, böylece kişisel projenin sorumluluğu bir anda artıyor. Challenge ruhu alevleniyor. 9. haftaya girdiğimde terör saldırıları ve Halep katliamları gibi yoğun gündemlerden Twitter’da paylaşmayı bırakmıştım. Başlangıçta kendime 100 günlük bir hedef koymuştum ama artık 10. hafta, 50. çalışma bu challenge’ı sonlandırıyorum. Uzaktan belki basit gibi görülebilir ama beni geliştirdiği kadar da yoruyordu. Kişisel projelerime hiç zaman ayıramaz olduğum için bu kadarını yeterli gördüm diyelim. Ayrıca arkadaşlarla daha başlayamadığımız oyun projemize de bir yerden başlamak için biraz yoğunlaşmam gerekiyor.

Bu arada ilham kaynağı olarak 10 hafta boyunca hiç kapatmadığım bir sekme vardı. “CollectUI” Bu siteyi 2 hafta kadar kullandıktan sonra 

Ahmet Sülek’in yaptığını öğrenince garip bir şekilde gururlandım. Daha sonra Istanbul Creatives Meetup’ta şahsen tanışma fırsatım oldu.

Akşam çalışmalarında destek olan eşime de buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Sonuç olarak benim için farklı bir deneyim ve disiplindi. Çalışmalarımı behance.com/osmantalha profilimden inceleyebilirsiniz.